Awards

  • 2019 First Prize, “A Symphony of Colour Landscape”, oil, St George Art Society, Kogarah
  • 2019 Very Highly Commended, Australian Bush #1, acrylic, Drummoyne Art Society, Drummoyne
  • 2018 Commended, “Fowlers Gap”, mixed media, St George Art Society, Kogarah
  • 2018 Highly Commended, Symphony of Colour”, oil, Drummoyne Art Society, Drummoyne
  • 2018 First Prize, Ink-Ling, ink, Rhododendron Festival Art Show, Blackheath
  • 2018 Finalist, Red Ochre #2, mixed media, St George Art Society, Kogarah
  • 2018 Artwork of the Month, “Red Ochre”,  mixed media,  St George Art Society, Kogarah
  • 2018 Commended, “Terraformed Landscape”, synthetic polymer, Drummoyne Art Society, Drummoyne
  • 2018 Finalist, “Australian Bush #1”, synthetic polymer, Bayside Art Awards, Rockdale
  • 2017 First Prize, “Take Me to the Country 2”, oil, Rhododendron Festival Art Show, Blackheath
  • 2017 People’s Choice, “Connections”,  mixed media,  St George Art Society, Kogarah
  • 2017 Finalist, “Take Me to the Country 2”, oil, Oatley 101 Society of Artists, Oatley
  • 2017 Finalist, “The Storm”, synthetic polymer, Bayside Art Awards, Rockdale
  • 2017 Finalist, “Coolibah Reserve”, watercolour, Bayside Art Awards, Rockdale
  • 2017 Finalist, “Australian Bush 2”, watercolour, Bayside Art Awards, Rockdale
  • 2017 Finalist, “A Symphony of Colour Landscape”, oil, Oatley 101 Society of Artists, Ardency, Yowie Bay
  • 2016 Commended, “The Storm”, synthetic polymer,  St George Art Society, Kogarah
  • 2016 Second Prize, “Micrograph Composition 1”, digital photo art, Sydney Royal Arts and Craft Show, Sydney Olympic Park
  • 2016 Finalist, “The Haj”, photograph, The 64th Blake Prize Director’s Cut Exhibition, Casula
  • 2015 Highly Commended, “A Sunny Abstract”, ink, Art of Sydney Awards
  • 2014 First Place, “Take Me to the Country 2”, oil, St George Art Society, Kogarah
  • 2014 Finalist, “Take Me to the Country”, oil, Oatley 101 Society of Artists, Oatley
  • 2014 President’s Award, “Take Me to the Country”, oil, Drummoyne Art Society, Drummoyne
  • 2014 Finalist, “Take Me to the Country”, oil, Art of Sydney Awards
  • 2013 Commended, “Take Me to the Country”, oil, St George Art Society, Kogarah
  • 2013 Highly Commended, “Lemons and Limes”, oil, Drummoyne Art Society, Drummoyne
  • 2012 Highly Commended, “Ink-Ling”, ink, Art of Sydney Awards
  • 2012 Second Prize, “Lemons and Limes”, oil, Sutherland Shire Art Society, Sutherland
  • 2012 Finalist, “Coolibah Reserve”, watercolour, Oatley 101 Society of Artists, Oatley
  • 2011 Finalist, “Fusion”, watercolour, Oatley 101 Society of Artists, Oatley
  • 2011 Third Place, “Fusion”, watercolour, Sutherland Shire Art Society, Sutherland Shire
  • 2010 President’s Award of Recognition, “Spring Flowers”, mixed media, St George Art Society, Kogarah
  • 2008 Highly Commended, “Silver Anniversary Bouquet”, watercolour, St George Art Society, Kogarah
  • 2008 President’s Encouragement Award, St George Art Society, Kogarah.

Residencies and Professional Affiliations/Memberships 

  • 2017 – Lord Howe Island
  • St George Art Society – volunteer, demonstration and workshop coordinator, manning exhibitions
  • Oatley 101 Society of Artists – volunteer, manning exhibitions
  • Drummoyne Art Society – volunteer, manning exhibitions
  • Friends of Hazelhurst – member


Publications

  • 2015 ArtView Online Magazine, (2015, March) p.20.
  • 2015 CASS Committee (2015, June) Combined Art Societies of Sydney.  Australian Artist Magazine, Volume 372, pp. 67-69.
  • 2013 CASS Committee (2013, May) Combined Art Societies of Sydney.  Australian Artist Magazine, Volume 349, pp. 14-21.
  • 2013 Galinovic, M. (n.d.)  A Chance to See What Artists do.  St George and Sutherland Shire Leader
  • 2012 School Holiday Activities Brochure, Kogarah City Council
  • 2010 Tejszerski, E. (2010, October) Student Art Display,  St George and Sutherland Shire Leader
  • 2008 – 2020 Exhibition invitations, catalogues, brochures, online advertising and other promotional material.